13 Lis

SketchUp 2017 – Usprawnienia

Użytkownicy SketchUp 2016 mogą już teraz przejść na najnowszą wersje SketchUp 2017 przynoszącej sporo usprawnień dla architektów i projektantów wnętrz.

Graphics Pipeline 2.0 czyli wprowadzone zmiany dzięki którym SketchUp, Warehouse, LayOut, my.SketchUp i Trimble Connect renderują modele 3D za pomocą tego samego silnika i identycznych metod. Największe różnice możemy zaobserwować w wersjach szczególnie tam, gdzie są widoczne nasze modele przezroczyste. SketchUp 2017 renderuje zdecydowanie o wiele szybciej, posiada ponadto zwiększoną dokładność w stosunku do wersji SketchUp 2016. Ciekawostką i udogodnieniem dla użytkowników Skatchupa jest to że w trybie X-Ray można obecnie samodzielnie ustawić stopień przezroczystości modeli czego nie było w wersji Sketchup 2016.

Osoby korzystające ze SketchUpa i LayOut do przygotowywania dokumentacji projektowej, mają obecnie możliwość umieszczania obok modeli tabelek. W module LayOut, gdzie dokumenty są przygotowywane do publikacji, można utworzyć tabelkę, a dane do niej wpisać ręcznie lub zaimportować z pliku Excela czy też CSV. Spotkamy też tam pomocne narzędzia do formatowania.

LayOut 2017 i aktualizacja nowości

LayOut obecnie w wersji 2017 posiada nowy system eksportowania plików DWG i DXF. Dla przykładu 7 -stronicowy dokument nie będzie już rozbijany na 7 osobnych plików po eksporcie. Obecnie linie wymiarowania nie zostaną rozbite na osobne kształty. Obiekty w projekcie będą automatycznie dopasowywać rozmiary do przestrzeni na papierze, a wszystkie obiekty na jednej warstwie można pomalować na jeden kolor.

Nowością w Sketchup 2017 jest możliwość zmiany schematu kolorystycznego osi, ważna dla osób z dysfunkcjami wzroku. Narzędzia przyciągania i renderowanie linii  przystosowano do ekranów HiDPI. Poprawiono narzędzie Offset które to będzie zapobiegać przecinaniu się brył. Ułatwieniem jest automatyczne dostosowywanie się rozmiarów widocznych w LayOut przy zmianach modelu w SketchUpie 2017. Modele zyskały permanentne identyfikatory. Użytkownikom powinien również spodobać się nowy menedżer rozszerzeń w SketchUp 2017

Dostępne są dwie wersje SketchUp 2017 – SketchUp Pro (płatny przeznaczony do projektów komercyjnych) oraz SketchUp Make (darmowy, dostępny bezpłatnie do nauki oraz celów niekomercyjnych czy też dla hobbystycznej zabawy). SketchUp jest dostępny na Windows oraz macOS.

SketchUp Pro:

http://www.sketchup.com/products/sketchup-pro

SketchUp Make:

http://www.sketchup.com/download?sketchup=make

 

01 Lut

SketchUp Pro 2016 daje użytkownikowi szereg możliwości projektowych min. tworzenie, teksturowanie oraz fotorealistyczną wizualizacje 3d jeśli tylko zainstalujemy jeden z dostępnych programów do wizualizacji. Obsługa jest bardzo prosta, różni się znacząco od obsługi innych programów do modelowania, dzięki temu program posiada wielu użytkowników na całym świecie i cieszy sie coraz to większą popularnością.

SketchUp Pro 2016 zawiera program LayOut – służy do tworzenia  dokumentacji projektowej, rysunków technicznych oraz prezentacji. Program SketchUp Pro 2016 pomaga w wielu różnych projektach przedstawiać rzeczywistość w trzech wymiarach. Sprawdza się idealnie w takich działach jak:

  • Architektura i projektowanie urbanistyczne, kształtowanie krajobrazu
  • Architektura wnętrz – modelowanie, zaawansowane aranżacje oraz fotorealistyczne wizualizacje dzięki zewnętrznym bądź wewnętrznym programom renderującym
  • Projektowanie koncepcyjne
  • Inżynieria i budownictwo – Inżynieria lądowa i wodna, mechanika i inżynieria budowlana.
  • Projektowanie gier i projektowanie elementów do filmów

Najważniejsze funkcje programu SketchUp Pro 2016:

  • Tworzenie modeli 3D – tworzenie od początku, na bazie istniejących danych, poprzez import plików, zdjęć i innych informacji.
  • Eksport i współdzielenie – eksport modeli 3D do wielu formatów 2D i 3D do użycia w innych programach.
  • Prezentacja i dokumentacja – możliwość tworzenia dokumentacji projektowej, rysunków technicznych i prezentacji.

Nowości w wersji 2016:

  • Wersje 32 i 64-bit – nowa wersja dostępna jest jako osobny instalator dla systemów 32 i 64-bitowych dla Windows i Mac a także licencja na obie platformy jest wspólna
  • Nowe narzędzia – Rotated Rectalnge – do precyzyjnego rysowania prostokątów bez przyciągania do osi, 3-point Arc do określania wybrzuszeń poprzez wybór 3 punktów i LayOut Label do umieszczania i wyrównywania 2-segmentowych etykiet