18 marca

V-ray Next

V-ray Next dla Sketchup to zupełnie nowe możliwości programu do renderowania. Nowy wersja programu oferuje szybsze działanie, a na pewno stabilniejsze. Poza dotychczasowymi funkcjami znajdziemy kilka zmian które przypadną wielu użytkownikom do gustu.

Warto wypróbować materiały typu PBR i nowe teksturowanie Projection Tools. Pozytywnie wypadają również możliwości nowego Denoisera NVIDIA AI, dzięki tej funkcji w bardzo szybki sposób wykonasz odszumienie wykonanych przez siebie wizualizacji. V-Ray Next dla Sketchup oferuje nowe światło Dome Light (usprawnione) a także ustawienia Auto Exposure i White Balance, dzięki nim wybierzemy dobrą ekspozycję i idealny  balans bieli.

Nowa wersja oferuje także V-Ray Cloud. Dzięki niej możemy wykonać rendering w chmurze, nie obciążając swojego komputera.

Podsumowując V-Ray Next oferuje kilka bardzo przydatnych możliwości względem poprzednika a już na pewno usprawnień w szybkości i działaniu. Myślę że warto przetestować nową wersje a może się wam spodoba?

13 listopad

SketchUp 2017 – Usprawnienia

Użytkownicy SketchUp 2016 mogą już teraz przejść na najnowszą wersje SketchUp 2017 przynoszącej sporo usprawnień dla architektów i projektantów wnętrz.

Graphics Pipeline 2.0 czyli wprowadzone zmiany dzięki którym SketchUp, Warehouse, LayOut, my.SketchUp i Trimble Connect renderują modele 3D za pomocą tego samego silnika i identycznych metod. Największe różnice możemy zaobserwować w wersjach szczególnie tam, gdzie są widoczne nasze modele przezroczyste. SketchUp 2017 renderuje zdecydowanie o wiele szybciej, posiada ponadto zwiększoną dokładność w stosunku do wersji SketchUp 2016. Ciekawostką i udogodnieniem dla użytkowników Skatchupa jest to że w trybie X-Ray można obecnie samodzielnie ustawić stopień przezroczystości modeli czego nie było w wersji Sketchup 2016.

Osoby korzystające ze SketchUpa i LayOut do przygotowywania dokumentacji projektowej, mają obecnie możliwość umieszczania obok modeli tabelek. W module LayOut, gdzie dokumenty są przygotowywane do publikacji, można utworzyć tabelkę, a dane do niej wpisać ręcznie lub zaimportować z pliku Excela czy też CSV. Spotkamy też tam pomocne narzędzia do formatowania.

LayOut 2017 i aktualizacja nowości

LayOut obecnie w wersji 2017 posiada nowy system eksportowania plików DWG i DXF. Dla przykładu 7 -stronicowy dokument nie będzie już rozbijany na 7 osobnych plików po eksporcie. Obecnie linie wymiarowania nie zostaną rozbite na osobne kształty. Obiekty w projekcie będą automatycznie dopasowywać rozmiary do przestrzeni na papierze, a wszystkie obiekty na jednej warstwie można pomalować na jeden kolor.

Nowością w Sketchup 2017 jest możliwość zmiany schematu kolorystycznego osi, ważna dla osób z dysfunkcjami wzroku. Narzędzia przyciągania i renderowanie linii  przystosowano do ekranów HiDPI. Poprawiono narzędzie Offset które to będzie zapobiegać przecinaniu się brył. Ułatwieniem jest automatyczne dostosowywanie się rozmiarów widocznych w LayOut przy zmianach modelu w SketchUpie 2017. Modele zyskały permanentne identyfikatory. Użytkownikom powinien również spodobać się nowy menedżer rozszerzeń w SketchUp 2017

Dostępne są dwie wersje SketchUp 2017 – SketchUp Pro (płatny przeznaczony do projektów komercyjnych) oraz SketchUp Make (darmowy, dostępny bezpłatnie do nauki oraz celów niekomercyjnych czy też dla hobbystycznej zabawy). SketchUp jest dostępny na Windows oraz macOS.

SketchUp Pro:

http://www.sketchup.com/products/sketchup-pro

SketchUp Make:

http://www.sketchup.com/download?sketchup=make